כפכפים או קבקבים?

אחת ולתמיד- מה באמת אומרים?

באדיבות אתר האקדמיה ללשון העברית

קבקב וכפכף

המילה המקורית מן השתיים היא המילה קַבְקַב. מקורה במילה הערבית قَبْقَاب (קַבְּקַאבּ), המשמשת במשמעות נעל עץ, כנראה בשל קול הנקישות שמשמיעה נעל זו בעת ההליכה בה.[1]

בעברית של ראשית המאה העשרים אימצו את המילה הערבית אגב סיגולה לעברית – בבי"תין רפות – באותה המשמעות:

  • וראיתי את חמוקי שוקיה ואת רגליה העגולות בהתנענען על קבקבים של עץ. (הצבי, 28 במרץ 1912)
  • פתאם נרתעה, כאִלו עמדו רגליה על עברי פי־פחת, נשמט קבקבהּ מעל רגלה והתגלגל בדפיקה על המדרגות. (יצחק שמי, אב ובנותיו, 1923)
  • הוא [הרב המקובל והקדוש רחמים ענתבי] לא נעל נעלים אל רק נעלי עץ מסומרים (קבקבים), ובלי גרבים. (דבר, 30 ביוני 1930)
  • שקט מסביב, נשמעים רק הדים של געית עגל, קריאת תרנגול, ציוץ עוף, קול הליכה חטופה ושקשוק קבקבים. (דבר, 23 באוגוסט 1934)
  • ובחזקת סכנה היה להלך על הביטון באין קבקבים לרגלים, וכשרבו המתקלחים לא הספיקו הקבקבים, כי לעשות קבקבים חדשים במקלחת ישנה – אין זה מן ההגיון. (מקלחת חדשה [בקבוץ מ.], דבר, 13 בספמטבר 1935)

כמה הסברים הוצעו למילה קבקב. אברהם שטאל הציע שמקורה של המילה הערבית בשורש קבּבּ, שמובנו לעלות, לרומם (בשל הסוליה המוגבהת של הקבקבים). היה מי שראה במילה קבקב צורת הקטנה של קַב (בדרך של "אטימולוגיה עממית").

ומניין לנו כפכף?

נראה שהמילה כפכף נוצרה משיבוש המילה קבקב – שיבוש ששילב בין הגייה לכתיב. לדוברים נוח יותר להגות את ההגה פ במקום ב בקרבת ההגה ק, ומתוך כך הפך הקבקב ל"קפקף" (כמו ההגייה ספתא במקום סבתא).[2] כך נכנסה הפ"א למילה. עם ההגייה בפ"א נתקשרה ככל הנראה המילה בתודעת דוברי העברית למילה כף (הרגל) וכך החלו לכתוב כפכף.

במכתב ל"פנת הלשון" של יצחק אבינרי בעיתון על המשמר מינואר 1945 מעיד יהושע פרישמן מתל־עמל (ניר דוד) ש"רוב החברים נוהגים לומר קבקבים, בבית רפה הנשמעת כפא (קפקפים)".

גם לכתיב כפכפים יש מהלכים בשנות הארבעים. כך למשל בהנחיות איך להימנע מ"אכזמה של הרגל" במאמר מאת ד"ר מ' זיידמן נכתב: "במקלחת הכללית רצוי שיהא לכל אחד זוג כפכּפים (או נעלי־רחיצה) משלו" (דבר, 22 באוגוסט 1943).

כיום הכפכף מוכר בעיקר כסנדל פשוט שרצועה אחת או רצועות דקות מחברות את חלקו הקדמי לכף הרגל.

לפי כללי הדקדוק צורת הרבים היא בדגש: קַבְקַבִּיםכַּפְכַּפִּים.

נעליים אורטופדיות
x

#{title}

#{text}

#{price}